Меню

міні-кошик

Життя та пригоди кератиноциту. Частина 1

«Моя хата з краю, першим ворога стрічаю»

Є такий міф, що косметика не проходить далі рогового шару, і тому нею і не досягнеш суттєвих результатів, і взагалі байдуже, чим саме змащувати шкіру, аби жирненьке.
Ну, по-перше, багато що проникає, ще й як – все залежить від конкретної речовини, а по друге – ха, а ви думали, роговий слой – це так просто?
Ой ні-ні. Це зовсім не мертва непроникна плівка, як колись вважали, це складна багатофункціональна розумна мембрана, від стану якої залежить здоров’я і підлеглих шарів шкіри, і організму в цілому, і не буває здорової шкіри без здорового рогового шару та бар’єрної функції його, амінь.
Фактично, рішення будь яких косметологічних проблем – від юнацьких вугрів до куперозу і зморшок повинно починатись з відновлення цілісності та функціональності рогового шару.

Ну, спочатку коротенько нагадаємо та зорієнтуємось у просторі. Шкіра, як всі ми знаємо, складається з гіподерми, дерми та епідермісу, тож епідерміс – то зовнішній шар шкіри, від 0,3 до 1 мм завтовшки всього навсього.

І в цій тонесенькій плівочці аж 5 шарів клітин, і, власне, всі чотири нижчезалягаючи працюють над тим, щоб створювати і підтримувати постійне оновлення п’ятого, головного – Рогового Шару Шкіри.

Найглибший шар – базальний (основний), саме тут стволові клітини діляться, утворюючі молоденькі, товстенькі, схожі на призми кератиноцити (а також ще кілька видів клітин, але про них згодом).
По мірі того, як молодий кератиноцит знизу починають підпирати новонароджені, а ті, що були зверху, переходять на вищі щаблі – він послідовно стає представником з базального – остистого, потім зернистого, блискучого і, нарешті, рогового шарів.

Протягом кар’єри наш кератиноцит зазнає поступових змін – втрачає ядро та органели, накопичує кератин, виділяє набуті важкою працею ліпіди у міжклітинний простір, і до рогового шару доходить у вигляді плаского міцного шестикутника – нічого зайвого, сама тверда броня з кератину, і тепер в нього нове ім’я – корнеоцит.

Корнеоцити самі по собі дуже міцні, але ж вони окремі – тому між ними є ще й щільний цемент з особливих ліпідів.
Роговий шар безперервно злущується зверху, і нарощується знизу, являючи собою живу систему – хоч і складається з мертвих клітин.
А як потурбуватись про своїх відважних захисників, ми розкажемо у другій частині.

© Ніна Слєпкова, 2019, Майстерня “Зілля Мавки”™

Залишити коментар

<

Завантаження Captcha...

В данном магазине нет дисконтной программы.